Impregnaty do drewna

Przedmioty drewniane wystawione przez długi czas na działanie warunków atmosferycznych-tarasy z desek, meble ogrodowe, huśtawki czy inne urządzenia do zabawy-szybko ulegają zniszczeniu, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Wiele z nich jest fabrycznie impregnowanych, ale środki zabezpieczające bywają szkodliwe dla ludzi i dla środowiska naturalnego.

Zabezpieczanie drewna

Drewno ma czterech wrogów naturalnych:

  • promienie słoneczne ( a właściwie promienie ultrafioletowe ), które powodują starzenie się drewna;
  • deszcz ( wilgoć ), sprawcę paczenia się i pękania;
  • grzyby, wywołujące sinienie lub czernienie oraz próchnienie;
  • owady, które drewno zjadają.

Aby zapobiec tym wszystkim zagrożeniom, produkuje się drewno impregnowane ciśnieniowo ( próżniowo-ciśnieniowo). Substancje zabezpieczające są tu „wciśnięte” do wnętrza materiału, łączą się z włóknami drewna i chronią je przed owadami czy rozkładem. Przemysłowo stosuje się głównie kreozot i pentachlorofenol. Drewno sprzedawane w sklepach dla majsterkowiczów jest impregnowane głównie arsenianem moździeżowo-chromowym, czyli CCA.

Wprawdzie CCA jest uważany za związek nie stwarzający zagrożenia dla zdrowia, jednak arsenowi i chromowi wchodzącym w jego skład, przypisuje się działanie rakotwórcze. Osoby wystawione na działanie tego związku przez dłuższy czas ( zwłaszcza w pracy ) są narażone na niewydolność wątroby i nerek, wady wrodzone płodu ( dotyczy kobiet w ciąży oraz nowotwory. Majsterkowicze, którzy w warunkach domowych od czasu do czasu piłują drewno impregnowane CCA, szlifują je albo wiercą w nim otwory, powinni zabezpieczyć się maską przeciwpyłową.

Środki bezpieczeństwa.

Chemikalia, które znajdują się na powierzchni drewna, mogą być wchłaniane przez skórę. Aby temu zapobiec, należy przed użyciem umyć drewno wodą pod ciśnieniem i założyć do pracy rękawice ochronne. Drewniane przedmioty można samodzielnie malować impregnatami. Należy wybierać środki przeciwpleśniowe, przeciwwilgociowe oraz filtr UV. Malowanie trzeba powtarzać co 2-3 lata. Istnieją również specjalne bejce do stosowania zewnętrznego, zawierające środki ochronne, które wystarczają na dłużej.

Written By procyon